Zagrożenia cyberbezpieczeństwa
Bądź ostrożnym użytkownikiem swojej poczty elektronicznej oraz telefonu komórkowego.
Cyberprzestępcy nie śpią - rozsyłają maile i SMSy, które wyglądają bardzo wiarygodnie. Dodatkowo proszą, aby szybko otworzyć link z wiadomości lub załącznika - to ich sposób, aby dostać się do komputera lub telefonu komórkowego użytkownika.
Jeżeli masz wątpliwości co do otrzymanej wiadomości, nie otwieraj załączonych plików i nie klikaj w linki.
Poniżej garść przydatnych dobrych praktyk w tym zakresie:
- Sprawdź Nadawcę i adres e-mail - Nazwa nadawcy nie zawsze koresponduje z domeną e-mail z której została wysłana wiadomość.
- Ogólne powitanie - Cyberprzestępcy rozpoczynają wiadomość od "Drogi Kliencie/Użytkowniku/Dzień dobry". Czy osoba, którą znasz nie powita Cię po imieniu?
- Zwróć uwagę na tzw. literówki i gramatykę - Cyberprzestępcy są zazwyczaj mniej ostrożni w pisowni. Wiadomości, które wysyłają często nie zawierają polskich znaków lub napisane są łamaną polszczyzną.
- Taktyki emocjonalne - Wiadomość typu phishing często próbuje wpłynąć na nasze emocje, np. wywołuje panikę lub zaciekawienie.
- Uważaj na załączniki - Cyberprzestępcom zależy na tym, aby otworzyć ważny załącznik, np. niezapłaconą fakturę lub pliki z poufnymi informacjami. W rzeczywistości może okazać się, że to plik, który instaluje złośliwe oprogramowanie na Twoim komputerze.
- Nie klikaj w przesłane linki - Unikaj klikania w link, który jest w wiadomości i przekierowuje na stronę. Bezpiecznie jest wpisać adres strony bezpośrednio do przeglądarki www.
Twoje bezpieczeństwo w sieci
W trosce o Twoje bezpieczne korzystanie z różnych serwisów, przekazujemy Ci kilka praktycznych wskazówek:
- wykorzystując serwisy internetowe lub prowadząc korespondencję elektroniczną zawsze sprawdzaj, czy dana strona internetowa lub e-mail są godne zaufania (poprzez sprawdzenie adresu strony/nadawcy, certyfikatu strony, jej szyfrowania itp.),
- aktualizuj przeglądarki internetowe, z których korzystasz, w szczególności w zakresie realizacji dostępu do serwisów bankowych, innych usług finansowych, sklepów internetowych itp.,
- przyjmij zasadę ograniczonego zaufania w odniesieniu do wszystkich kontaktów w kanałach elektronicznych.
Pamiętaj, że Twoje nawyki i doświadczenia w największym stopniu determinują Twój poziom bezpieczeństwa w Internecie, który także przekłada się na poziom bezpieczeństwa systemów informatycznych wykorzystywanych przez Ciebie.
Więcej informacji: